Kim jest dobry copywriter

Kim w zasadzie jest copywriter? W ciągu ostatnich kilku lat, z uwagi na zwiększenie popularności rozwiązań content marketingowych, to pojęcie znacznie się rozszerzyło.

W dużym uproszczeniu – copywriter pisze teksty na zamówienia. Wszelkiego typu i rozmaitej objętości. Może to być pojedyncze hasło reklamowe, może to być scenariusz, treść ulotki, ale również artykuł prasowy, specjalistyczny, sponsorowany. Copywriter tworzy treść do zapytań ofertowych oraz przygotowuje opisy produktów dostępne w sklepach i katalogach. To tylko część możliwości. Najłatwiej jest sobie wyobrazić tekst, za który ktoś chciałby zapłacić, by przynosił konkretne efekty. W każdym przypadku niezastąpionym wykonawcą będzie właśnie copywriter.

Copywriter musi mieć w sobie pierwiastek dziennikarza, bowiem do jego zadań należy wyszukiwanie informacji, etyczna praca i pisanie w zamian za określone korzyści.

Copywriter musi mieć w sobie pierwiastek pisarza, bowiem słowo staje się jego najlepszym przyjacielem i największym wrogiem. Inspiruje, denerwuje, cieszy i ogranicza. Przynosi satysfakcję i rozwija wyobraźnię.

Wymagane umiejętności:

  • Sprawne pisanie na dowolny temat. Warto mieć jak najwięcej pasji i umieć o nich pisać, ale prawdziwym wyzwaniem jest rzetelne opisanie zagadnienia, o którym na początku nie mamy pojęcia.
  • Zaawansowana znajomość języka (w którym piszemy, ale który również gwarantuje nam dostęp do najlepszej informacji – w wielu branżach jest to język angielski). Obejmuje to zarówno słownictwo, jak również gramatykę i ortografię.
  • Wyszukiwanie informacji – w Google, katalogach, tradycyjnych źródłach i mediach.
  • Działania w social media… i nie chodzi tylko o Facebooka.
  • Znajomość zasad komunikacji i funkcjonowania mediów. Przydaje się wiedza ze studiów, ale wiele można nauczyć się krytycznie obserwując rzeczywistość.
  • Znajomość mechanizmów perswazji, ponieważ teksty mają generować określone korzyści.
  • Doświadczenie marketingowe. Copywriting to część wielkiej machiny sprzedażowej. To fakt – stawia na jakość, ale trzeba znać inne metody, czerpiąc z nich to, co najlepsze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *