Copywriting jako praca – jak działać i szukać zleceń

Lubisz pisanie tekstów i czujesz naturalną łatwość w kreowaniu szeregu zdań na konkretny temat? Szukasz pracy, która odpowiadałaby Twoim naturalnym predyspozycjom? Być może powinieneś zacząć utrzymywać się z pisania tekstów! Tę drogę obrało już wielu przed Tobą i rozwinęli swoje kariery. Możesz podążyć kilkoma ścieżkami, które przyniosą mniejsze lub większe zyski.

Poszukiwanie zleceń

Jeżeli jesteś początkującym copywriterem, zamiast oczekiwać ogromnych wypłat, powinieneś szlifować swoje umiejętności. Oczywiście, być może uda Ci się dostać na praktyki do jakiejś agencji, ale do pewnego momentu możesz pracować poszukując indywidualnych zleceń. Bez doświadczenia i raczej jako anonim – niewiele firm powierzy Ci poważne zadania, ale próbować możesz. Ogłoś się w internecie, solidnie działaj w ramach social media. Świetnym pomysłem jest założenie autorskiego bloga, którym udowodnisz, że umiesz i lubisz pisać.

Agencja

Mając określone doświadczenie jako copywriter i świadomość, że to droga, którą chcesz podążać, spróbuj zatrudnić się w agencji. Może to być agencja typowo copywriterska, może PR, może marketingowa – zwał, jak zwał, jeżeli potrzebują kogoś do pisania, spróbuj swoich szans. Praca w wyspecjalizowanym zespole dodaje doświadczenia i pozwala działać wraz z największymi rynkowymi klientami. Zyskujesz komfort pracy w określonych warunkach i ze swoistą pewnością stałej dostawy zleceń.

Własna działalność gospodarcza

Jeżeli przeszedłeś drogę freelancera i pracownika agencji, być może czas na samozatrudnienie, założenie działalności gospodarczej. To dobry pomysł wyłącznie w przypadku doświadczonych copywriterów, którzy znają zasady rynku, realne możliwości osiągnięcia satysfakcji finansowej i posiadają dobre portfolio. Tworzenie własnego branżowego brandu wymaga oczywiście odpowiedniego nakładu finansowego i know-how… ale do odważnych świat należy. W pewnym momencie po prostu przestanie Cię interesować praca na niewielką skalę.

Dziennikarstwo

Żadna z powyższych dróg Cię nie przekonała, a czujesz, że pisanie to Twoje powołanie? Cóż, być może powinieneś zostać dziennikarzem. Nie zmienia to faktu, że możesz zacząć od autorskiego bloga, ale zamiast czytać o copywritingu, załatwiaj sobie praktyki w lokalnej prasie. Co prawda, zarobki dziennikarzy nie są zbyt imponujące, ale dla niektórych charakter tej pracy rekompensuje trudne początki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *